Feeds:
Posts
Comments

Archive for the ‘Keshilla praktike per nje jete sa me te shendetshme/practical advices for a healthy life’ Category

Ju pershendes me shume mall, te gjithe juve, lexuesve e miqve fisnike te kesaj faqeje!

Ju falenderoj per vleresimet tuaja dhe sot po i pergjigjem nje pyetjeje te ardhur me email; Çfare dhurate te thjeshte mund ti bej nje mikeshe te ngushte qe e adhuron kuzhinen?

Disa ide mund te jene si me poshte:

Nje mbulese tavoline e qendisur
Nje perparese kuzhine
Nje set thikash
Nje shumellojshmeri erezash te thata
Nje sallatiere
Nje cajnik
Forma silikoni
Vazo me ereza te fresketa e lule me te cilat mund te dekorosh pjatat

Te preferuarat e mia jane: (dmth ato qe çoj une)
Embelsire e gatuar ne shtepi
Lloje te ndryshme recelrash
Kavanoza te bukur me turshi
😊😊Djathte i bardhe i prere ne feta dhe i mbuluar me vaj ulliri dhe copa bajamesh e spec djeges😊😊😊

Ju takon juve te zgjidhni tani.

Ju uroj shendet dhe oreks te mbare 😊

Me ❤️,

Edi

Read Full Post »

Per nje cajnik familjar me caj bombe me vitamine C kunder gripit nevojiten:

1luge caji kokrra trendafil i eger
1 luge caji lule murrizi
1luge caji kamomil lule
2 luge gjelle lule bliri
Portokall ne feta
Limon ne feta
1 luge lule dielli
Mjalte e kanelle.

Mbi gjethet, lulet e frutat hidhni uje te vluar. Mbulpjeni cajnikun me kapak per 10 minuta, kullojeni e shijojeni.

Te shkuara kujt po vuan nga gripi. Ky caj ju jepet edhe femijeve mbi nje vjec.

Me dashuri,
Edi Gogu

20131006-170959.jpg

Read Full Post »

Nuk e coja kurresesi neper mend qe ky dimri i lagesht, do te me shijonte kaq shume ne çajnikun tim☕

Fatkeqesisht, femijet jane te ekspozuar ndaj sulmeve te panumerta virozash qe “bejne gallate” neper cerdhe, kopshte e shkolla. Keshtu qe behemi shpesh pre e semundjeve familjarisht.

Une jam e parimit qe ti luftojme semundjet ne menyre natyrale e te shendetshme; psh permes supes me leng pule per disa dite me rradhe, konsumimit te frutave e perimeve, vecanerisht atyre qe permbajne vitamine C dhe, padyshim permes cajrave bimore te pergatitur ne shtepi.

Te gjithe perberesit qe kam zgjedhur per kete caj jane lehtesisht te gjendshem dhe shume efikas per te luftuar gripin e te ftohtin, madje te keshillueshem edhe per femije te moshes mbi 6 muajsh.

Per nje cajnik qe u sherben 8 personave (ose 4 personave qe pijne edhe nje filxhan te dyte:-)

Xhenxhefil rrenje- nje cope 3 cm e pastruar, qeruar dhe prere ne feta te holla

Nje shkop kanelle

8 kokrra trendafil i eger

Tri kapje me majen e gishterinjve, lule bliri

2 luge gjelle mjalte (fshati)

8 filxhane te medhenj caji uje.

Pasi te vloje uji, hidhni brenda perberesit pa mjaltin dhe lerini te vlojne edhe tri minuta se bashku. Fikeni soben/zjarrin dhe lereni enen te mbuluar edhe per 15 minuta te tjera. Shtoni mjaltin dhe duke u kujdesur qe te mos digjeni, JU BEFTE MIRE:-)

Ky caj redukton simptomat e gripit, lehteson frymemarrjen, qeteson bronket, lehteson tretjen, qeteson sistemin nervor, te ngroh “barkun” dhe te jep nje shkak per te shijuar ndonje biskote apo cope kek te mire;)

Qofshi si kokrra e molles!

Me dashuri,
Edi Gogu

20121206-151659.jpg

Read Full Post »

Ne cdo stine, une kam te njejtin shqetesim si edhe shume prej jush; cila eshte temperatura e ajrit qe i ben mire femijes tim?

Teorite, si ne cdo ceshtje tjeter jane te panumerta:-)

Per stinen e dimrit, kur na duhet te perdorim ngrohesa ambienti, eshte e keshillueshme nga pediatret (jo nga mendja ime) qe temperaturat e ajrit te variojne nga 17-21 grade celsius.

Kur e degjova per here te pare, mendova:”Aaa, dmth plevit!”, por femija duke qendruar ne kete temperature e ka me te lehte te pershtatet me ambientin jashte dhe nuk krijon diferenca te medha shokuese per organizmin e tij te vogel.

Ndersa ne stinen e veres, ajri keshillohet te varioje nga 26-28 grade celsius, sidomos per ne qe jetojme ne nje vend ku temperaturat e ajrit ne vere, i kalojne 40 gradet.

Megjithate, ju i dini me mire sesa une kushtet klimaterike ne Brazil, Australi, Suedi, Gjermani, Kosove, Kroaci, Venezuele, Zimbabve dhe nga te gjitha 89 shtetet qe me shkruani dhe lexoni faqen time.

Ideja eshte qe te mos krijoni diferenca shokuese per organizmin e femijes, pasi duke qene te vegjel, ata mezi e veterregullojne temperaturen e trupit te tyre.

Ju uroj prinderim te mbare dhe vec buzagaz;)

Me dashuri,

Edi Gogu

Read Full Post »

Pershendetje vjeshtake per te gjithe ju lexues te blogut tim;)

Fale nje sherbimi te detajuar statistikor te wordpress-it, kam arritur te shoh se ne cfare shtetesh jetojne lexuesit e mi dhe ndihem sikur jemi miq pasi flasim te njejten gjuhe amtare. megjithese jetojme neper kontinente te ndryshme;-)

Ju falenderoj per dashamiresine dhe mbeshtetjen tuaj!

Tani te kthehem ne temen e ketij shkrimi.
Nje mikja ime, nene per here te pare me pyeti sesi mund t’ja dale mbane dites se vaksinimit te vajzes se saj 2 muajshe.

Nuk e di per ju, por une e kam tmerr vaksinimin e femijeve. E di shume mire qe eshte dicka e dobishme per shendetin, por shpimin e femijes me age dhe te qarat e tij/saj me bejne keq.

Po ju rendit disa keshilla praktike qe do t’ju nevojiten, (ne fakt edhe mua, pasi femijet e mi nuk e kane mbyllur procesin e vaksinimit ende).

Mos harroni qe vaksinimi eshte i nevojshem dhe i dobishem.

Mos harroni daten e vaksinimit. Shenojeni diku dhe mbajeni ne nje vend te dukshem.

Kur femija eshte nen nje vjec, nuk kupton cdo gje ne lidhje me vaksinimin, megjithate shpjegojani qe me pare se cfare do te beje ne konsultore.

Mbani nje loder muzikore apo dicka qe femijes u pelqen per ta shperqendruar.

Pas vaksinimit perqafojeni fort duke vendosur faqen tuaj mbi te bebushit.

Kontakti me lekuren tuaj e qeteson dhe i jep siguri.

Kur femija eshte mbi nje vjec, shpjegojani duke e ilustruar vaksinimin me nje shiringe loder, tek nje kukull apo loder pellushi. Shpjegojani femijes tuaj qe do te beje nje vaksine, pasi megjithese nuk duket, zemrushi i vogel dic kupton.

Mos e genjeni, por tregojini te verteten. Pas vaksines, mund ti blini nje liber te ri, ose ti jepni nje liber te cilin e keni blere me pare. Duhet ta ndihmoni ta heqe mendjen nga shpimi me age.

Kur femija kupton mjaftueshem, mund ti shpjegoni me ne detaje, mbi vaksinimin, mikrobet e dobesuara e sesi funksionon rritja e imunitetit permes vaksinave. Femijet i kane qejf betejat e mikrobeve me vitaminat.

Nxitini femijet tuaj, te flasin per ndjesite e tyre mbi kete teme dhe perse jo, te mos e shprehin perceptimin e tyre permea vizatimit?

Menjehere pas vaksinimit shkoni ne shtepi.

Mos i jepni femijes kot as paracetamol as valium, sic keshillohet ne konsultoret shqiptare. Ketu thone jepi nje doze qe ne moshen dymuajshe, qe te mos kete temp.

Paracetamoli ne cfaredo lloj shurupi, nese u jepet foshnjave nen 6 muaj, shkakton deme ne melci. Kujdes!!!!!!!

****Ne nje ene te ceket, perzieni lengun e nje limoni te shtrydhur me dy luge gjelle niseshte. Masen e formuar perziejeni mire derisa te behet njesh. Me nje pambuk steril merrni pak (nje luge caji) prej saj dhe vendoseni mbi vendin e shpimit. Lidheni me fasho vetengjitese dhe nderrojeni cdo 30 min.

Limoni me niseshtene, bejne qe te shperndahet ilaci e te mos enjtet apo skuqet.

Sa me pare ta beni kete komprese, aq me mire.

Perseriteni aq here sa te jete e nevojshme.

Per raste komplikimesh (uroj qe te mos ndodhe kurre) ju lutem ti drejtoheni mjekut.

Po mu kujtua tjeter gje, do ta shkruaj.

Gjithe te mirat;)

Edi Gogu

Read Full Post »

Mirembrema te dashur miq,

E di qe kam bere ca mungesa kete jave, por “kam justifikim nga prindi”, qe jam semure. Ne fakt jemi familjarisht.

Diten kur u “palosem” te gjithe ne shtrat e ankoheshim nga temperatura e larte e dhimbjet e eshtrave, mu keput shpirti, kur kuptova sesa dhimbje kishin kaluar Princesha ime dhe bebushi i vogel.

Nejse, jam e lumtur qe po rikuperohemi ne shtepine tone te ngrohte me njeri-tjetrin prane, e jo ne spital apo ne ndonje strehe kartoni, ku mezi e gdhijne naten qyqaret mjerane:-((

Gjeta ne internet nje recete caji qe funksionon si fuqizues dhe pastrues i organizmit nga gripi e te ftohtit stinor.

Per mungese kohe dhe nervash te lodhura nuk po i perkthej te mirat e secilit perberes, po ju mund t’i gjeni ne internet, gjithmone nese keni kuriozitet.

2 luge caji, caj i bardhe ( une e blej tek Sonnentor, tek Rogneri)
2 gozhde karafil
Gjysem shkopi kanelle
Nje cope xhenxhefil (ginger/zenzero) sa gjysma e gishtit tregues e grire ne rende.
2 filxhane uje qe vlon.

Pasi uji ka arritur piken e vlimit, i hedhim te gjithe perberesit brenda dhe i vlojme per 3 minuta. Lereni enen me kapak per 15 minuta dhe pastaj, Ju befte mire!!!!

Uroj qe te jeni ne forme te shkelqyer;)

Me dashuri,
Edi Gogu

Read Full Post »

Ju pershendes te gjitheve duke uruar qe te jeni ne forme te shkelqyer fizike dhe shpirterore:-)

Familja jone sapo beri vaksinen kunder gripit dhe deri diku po i shohim “mini simptomat” e gripit tek femijet. Kjo ne fakt eshte nje gjendje e perkoshme dhe ua kemi shpjeguar femijeve me durim per here te disa-te qe vaksinimi stinor eshte i nevojshem dhe i ruan nga nje pjese e mire e virozave.

Une nderkohe kam pasur ca probleme me sinozitin dhe alergjine dhe pasojat e ketij “vellazerimi” te pakendshem i vuajne mukozat e hundes time.

Per nje kohe provova disa antihistaminike dhe kjo gje vertet ndihmon, por nuk doja qe te krijoja nje marredhenie te vazhdueshme me ta, ndaj edhe vendosa qe do ta kuroja veten, vetem me uje e kripe.

Deri diku ngjan me ate shprehjen e njohur “uje e sapun”, por qe ne fakt eshte goxha efikase. Per nje periudhe kohe perdorja sperkates me uje e kripe ne forme “spray”, por ata kane nje perqindje te vogel gazi qe ndihet kur sprucon dhe mua kjo gje me bezdisi, ndaj zgjodha ne farmaci nje format 500ml uji me kripe qe hidhet ne hunde me ane te nje shiringe, pa age kuptohet.

Cdo here qe ndiej bllokim te hundeve, bej nje shplarje me uje e kripe dhe hunda fillon te lirohet. Gjithashtu here pas here une perdor dhe nje krem me vazeline per zbutjen e mukozave te brendshme te hundes.

Deri tanime kjo gje ka funksionuar vertet, ndaj nese keni ndonje problem alergjie apo sinoziti, provojeni nje here shplarjen me uje e kripe. Madje kjo gje mua me ka dhene rezultat edhe me sinozitin e infektuar.

Ju uroj cdo te mire dhe po iki, sepse po me vlon uji per caj. Tani do shijoj nje filxhan caji me molle e kanelle:-)

Me dashuri,

Edi Gogu

Read Full Post »

Mikesha te shtrenjta, si ju kam?

Une kam filluar te ankohem pasditeve per dhimbje shpine, gje qe ma ben qendrimin ulur pa vendosur nje jastek te vogel ne fund te shpines, te pamundur.

Muskujt e shpines, sikunder edhe i gjithe trupi yne, pershtaten cdo dite me rritjen e fetusit si edhe pergatiten per procesin e lindjes.

Eshte mese normale qe dhimbja e shpines te ndihet nga grate shtatzena, sidomos ne muajt e trimestrit te dyte dhe te trete, kur fetusi dhe ne kemi ndryshuar ne peshen tone trupore.

-Ajo cfare ju mund te beni eshte qe te mos e mbilodhni vehten tuaj!
-Shplodhuni dhe ndaloni gjithcka qe jeni duke bere menjehere sapo ta ndieni qe lodhja po ju qaset.
-Per te mos i acaruar muskujt e shpines, sigurohuni qe gjithmone te mbani nje drejtqendrim korrekt.
-Nese duhet te perkuleni ne toke per te marre apo per te bere dicka, mos u perkulni me shpine, por perthyeni gjunjet.
-Cdo here qe qendroni ulur, vendosni nen fundin e shpines nje jastek i cili ju ofron mbeshtetje te mire te fundshpines tuaj.
-Mos qendroni ulur per nje kohe te gjate. Cohuni dhe ecni disa minuta.
-Perpiquni qe cdo dite te ecni te pakten 30 minuta.
-Mund te beni edhe disa ushtrime per te shplodhur shpinen. Shtrihuni me kurriz ne nje siperfaqe te sheshte dhe mblidhini gjunjet sa me prane trupit tuaj. Me pas shtrijini kembet dhe mblidhini serish. Perseriteni kete ushtrim 10 here, 2 ose tri here ne dite.
-Duke qendruar me shpine ne krevat apo dysheme, mblidhini kembet prane trupit tuaj dhe mbeshtetini krahet me pellembet nga poshte, prane trupit tuaj. Ngrijeni shpinen lart per 2 sekonda dhe uluni serish ne pozicionin e meparshem. Uljet dhe ngritjet nga vendi te shpines tuaj ju shkaktojne shplodhje dhe shtensionim te muskujve te shpines tuaj. Perseriteni kete ushtrim 4-5 here, dy apo tri here ne dite.

Nderkohe, mund t’i kerkoni bashkeshortit tuaj qe t’ju masazhoje shpinen derisa te ndiheni me mire. Nje krem trupi apo nje vaj masazhi do e bente masazhin me te kendshem dhe me shplodhes per ju.

Kujdesuni per vehten dhe per bebushin tuaj!

Gjithe te mirat,

Edi Gogu

Read Full Post »

Ju pershendes te gjitheve, duke uruar qe kjo viroza e fundit te mos kete prekur asnje nga ju dhe nga te dashurit tuaj!

U bene disa dite qe kam dashur te shkruaj mbi temen e cajit dhe ndikimin e tij ne shtatzeni. Une vete e pelqej shume cajin dhe vetem shtatzenite e femijeve te mi, me kane bere qe t’i them “JO” ne menyre kategorike.

Shume njerez mendojne se cajrat e ngjashem me cajin e malit, jane cajra te lehte e pa kafeine, por kjo nuk eshte aspak e vertete. Pothuajse te gjitha llojet e cajrave kane kafeine dhe gjate shtatzenise eshte mire qe te kufizohet perdorimi i tyre. Kafeina nuk ka efekte te mira tek fetusi qe po zhvillohet, ndaj edhe kufizimi (ne fakt une personalisht jam per mosperdorimin total) i konsumimit te cajit duhet pare me prioritet.

Madje disa cajra eshte mire qe te mos perdoren fare, psh caji jeshil. Megjithese ne nje gjendje joshtatzenie konsumimi i tij sjell dobi per organizmin tone, ne rastin e shtatzenise duhet ndaluar, pasi e pengon organizmin e femijes qe te thithe nga trupi i nenes sasine e nevojshme te acidit folik, i cili eshte i domosdoshem per formimin e eshtrave, gjymtyreve, trurit te tij.

Kafeina ndikon ne nje peshe trupore shume te vogel tek foshnjat, ngadaleson zhvillimin normal te tyre dhe mund te jete shkak per probleme shendetesore ne jeten e tyre te mepasshme. Kafeina mund te coje ne disa raste dhe ne aborte te padeshiruara.

Kafeina ka efekte negative edhe per vete nenen. Perdorimi i tepruar i kafeines ne rastet e shtatzenise mund te shkaktoje insomnia (mungese gjumi) dhe dhimbje koke te shpeshta.

Ne rast se e keni shume te veshtire qe te hiqni dore nga pijet qe permbajne kafeine si kafeja apo cajrat, atehere provoni qe te ulni sasine e konsumimit te tyre. Provoni qe te perdorni kafe apo cajra pa kafeine, por perseri per te miren tuaj dhe te shendetit te bebes tuaj, mos harroni qe te kufizoni perdorimin e tyre deri ne maksimumi 2 filxhane ne dite.

Nderkohe eksperimentoni duke i zevendesuar filxhanet e kafes dhe cajit me leng portokalli apo me gota qumeshti dhe lengje frutash natyrale, te fresket.

Fillimi mund te jete i veshtire, por per shendetin tuaj dhe te femijes tuaj ja vlen kjo pershtatje. Madje edhe konsumimi i cokollates duhet reduktuar pasi cokollate permban kafeine.

• 1 filxhan i madh kafe permban= 100mg kafeine
• 1 filxhan normal kafeje = 75mg kafeine
• 1 filxhan kafeje filter permban= 100mg kafeine
• 1 filxhan caj perman = 50mg kafeine
• 1 kanoce coca-cola = 40mg kafeine
• 1 kanoce “pijeje energjike” = 80mg kafeine
• 1 x 50g cokollate te thjeshte = 50mg kafeine
• 1 x 50g cokollate me qumesht = 25mg kafeine

Caji i malit dhe shume lloje bimesh te tjera dha vajrash te perftuara prej tyre pervecse kane kafeine ne perqendrim te madh, kane edhe efekt negativ ne shtatzeni dhe bejne stimulim te padeshiruar te uterusit. Perdorini ne sasi te vogla erezat per gatim dhe kini parassysh qe vetem caji i kamomilit nuk ka efekt negativ ne organizmin tuaj apo te bebes tuaj.

Kjo teme eshte shume e gjere dhe mund te diskutohet edhe me tej. Une hodha disa mendime dhe disa fakte te mbledhura me shume kujdes me deshiren e mire, per t’ju ardhur ne ndihme te gjithe te interesuarve.

Ju uroj cdo te mire dhe shume buzagaz!

Me dashuri,

Edi Gogu

P.S. Kete shkrim mund ta lexoni se bashku me shkrime te tjera mbi shtatzenine tek blogu http://shtatzaniaime.blogspot.com

Read Full Post »

Te dashura mikesha te miat,

Me shume materiale mbi shtatzenine do te gjeni tek blogu im kushtuar shtatzenise http://shtatzaniaime.blogspot.com

Sot doja te shkruaja mbi “djegien e stomakut” apo urthin ( e shprehur kjo ne gjuhen popullore) dhe mbi disa shqetesime te tjera te vogla te shtatzanise.

Problemet me mostretjen e mire fillojne tek disa gra qe ne javet e para te shtatzenise, ndersa tek te tjerat aty nga muaji i dytre i trete. Padyshim qe ne trimestrin e fundit (muajt 7, 8 dhe 9) problemi i mostretjes behet me i “dukshem”, pasi fetusi (foshnja) eshte goxha i rritur dhe ushtron shtypje dhe ngushtim te hapesires se organit te stomakut.

Per te shmangur keto shenja te mostretjes, djegien apo hidhesine ne fyt, evitoni nga dieta juaj: ushqimet pikante dhe me shume ereza,mos konsumoni ushqime te skuqura, mos konsumoni mente qofte edhe ne formen e camcakezit, mos konsumoni pije me gaz, mos konsumoni ushqime me shume uthull, mos konsumini pije alkoolike, mos pini duhan, mos konsumoni vakte super te medha dhe ushqime te renda dhe sigurohuni qe darken ta konsumoni te pakten 3 ore perpara se te flini.

CFARE USHQIMI DUHET KONSUMUAR NE SHTATZENI?

Konsumoni drithera ne formen e bukes se zeze, dritherave (cereali apo corn flakes) per mengjes, orizit dhe makaronave mundesisht me shume fibra (all bran).

Konsumoni fibra permes, bizeleve, fasuleve barbunjave, thjerrezave, batheve etj.

Konsumoni te gjitha frutat dhe perimet e stines aktuale. Mos hezitoni ndermjet shijeve dhe ngjyrave te ndryshme. Pjeshket dhe kajsite jane nje ushqim shume i mire si per ju ashtu edhe per bebushin tuaj.

Rrushin konsumojeni pak me rezerve, pasi permban shume sheqer.

Vitaminem C perfitojeni permes lengut te agrumeve, specave, brokolit. Sigurohuni qe femija juaj te marre permes jush te pakten 1 gote leng portokalli ne dite. Vitamina C ndihmon thithjen e hekurit nga organizmi.

Kalciumin perftojeni permes, qumeshtit, kosit, djathit. Mos e hiqni vezen nga lista juaj e ushqimeve. Gjithashtu as djathin e bardhe dhe ndonje lloji djathi kackavall.

Preferohet qe te zevendesohet mishi i vicit, me mishin e pules dhe te peshkut. Brenda mundesive, sigurohuni qe te konsumoni peshk 2 here ne jave.

Keshillohet qe 3 muaj perpara shtatzenise gruaja qe do te behet nene, te filloje marrjen e nje tablete acidi folik ne dite, pas ushqimit,vaktin e zgjidhni sipas preferences tuaj.

Nese keni mbetur shtatzene dhe nuk keni pasur mundesi qe ta merrnit qe me pare Acidin Folik, atehere filloni qe ta merrni sapo e merrni vesh qe jeni shtatzene, pasi acidi folik eshte i pazevendesueshem per zhvillimin e femijes.

Rekomandohet qe te merret ne nej periudhe prej tri muajsh. Gjithesesi duhet qe te keshilloheni edhe me mjekun qe ndjek shtatzenine tuaj.

Pasi e keni marre acidin folik per 3 muaj, merrni ne farmaci multivitamina qe jane enkas per gra shtatzena. Ato perdoren sipas keshilles se mjekut dhe sipas shenimeve shpjeguese.

Mund t’ju duhet qe te perdorni sipas nevojes edhe tableta kalciumi, gjithmone nese mjeku e sheh te nevojshme.

Ju si nene, sigurohuni qe te hani shendetshem, duke hequr dore nga ushqimet e konservuara.

A MUND TE BEJ UDHETIME TE GJATA NE SHTATZENI?

Nese jeni duke perjetuar nje shtazeni normale, pra pa rreziqe, ju mund te jeni aktive dhe te beni shume gjera. Keshillohet qe ne 3 muajt e pare dhe ne 3 muajt e fundit te shmangen mundesisht udhetimet e gjata. Lodhja e tepert nuk ju ben fare mire. Nese duhet te udhetoni, sigurohuni qe mjeku juaj te jete te pakten 1 ore larg jush. Evitoni ngjitjen e lartesive te medha pasi ndryshimi i presionit te ajrit ne lartesi nuk ju ben mire as juve dhe as femijes.

Evitoni tronditjet e rruges dhe mbani perhere te lidhur rripin e sigurimit.

SI TI LEHTESOJ DHIMBJET E KOKES?

Ne shtatzeni eshte mire qe per shendetin e femijes te mos merrni fare ilace, pervec rasteve shume te veshtira kur mund te konsumoni pak paracetamol.

Per shkak te ndryshimit te nivelit te hormoneve ne shtatzeni, fenomeni i dhimbjes se kokes eshte shume i perhapur, sidomos tek disa gra. Une vete e kam perjetuar ne shtatzenine e dyte, sikletin e dhimbjes se kokes. Dhimbja eshte aq e forte saqe vetem nje qetesues mund te te beje pune, POR JO. Te gjitha medikamentet kane efekte anesore ne zhvillimin e femijes tuaj. Gjithcka qe ju konsumoni, shkon ne te njejten mase edhe tek femija juaj. Medikamente te ndryshme ndikojne negativisht ne zhvillimin e organeve dhe proceseve jetesore tek fetusi qe po zhvillohet ne barkun tuaj.

Ne rastin e dhimbjeve te kokes, provoni te shtriheni pak, ngrini kembet lart deri ne nivelin e zemres tuaj, largohuni nga zhurma dhe qetesohuni ne nje ambient te fresket. Provoni qe te flini. Kerkojini bashkeshortit tuaj apo dikujt prej anetareve te tjere te familjes qe t’ju bejne nje masazh relaksues te kokes, ballit dhe te shpatullave.

Konsumoni lengje frutash dhe uje dhe plot here nje ferkim i ballit dhe temthave tuaja me ndonje vaj aromatik (lavander, mentol) ju ndihmon ne shplodhjen tuaj dhe ne largimin e dhimbjes se kokes.

Largoni nga mendja cdo mendim qe ju shqeteson dhe qe e ndieni qe mund t;ju shkaktoje dhimbje koke.

Pertypni ngadale nje molle dhe vendosni ne sfond pak muzike qetesuese.

Ndonjehere kombinimi i kompresave me uje te ngrohte dhe atyre me uje te ftohte ndihmon ne largimin e dhimbjeve te kokes dhe sinozitit. Pasi keni mbajtur per disa sekonde nje cope te lagur me uje te ngrohte mbi balle, zevendesojeni ate me nje cope te njomur ne uje te ftohte. Bejeni kete gje 5-6 here me rradhe, kater here ne dite.

Uroj qe te mos keni shume dhimbje koke dhe qe te shijoni nje fundjave sa me te bukur!

Dashamiresisht,

Edi Gogu

Read Full Post »

Older Posts »

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 25 other followers