Feeds:
Posts
Comments

Archive for the ‘Gatuajme se bashku/let s cook’ Category

Receta per kerpudha furre te mbushura:

Nevojitet 1 1/2 kuti kerpudhash te fresketa, te cilave ju hiqen bishtat dhe pjesa e tyre duke krijuar boshllek. Lahen me uje e sode dhe thahen me kujdes.

Ne nje tas qelqi hidhen tri hudhra te njoma te grira, nje tufe koper e grire, pak djathte i bardhe, nje veze, 3 luge qumesht dhe djathte kackavall I grire (une preferoj djathte Parmesan) dhe perzihen mire.

Me kete perzierje mbushen “barqet” e kerpudhave.

Sperkatini siper me vaj ulliri e pak piper te zi dhe piqini ne furre per 15 min ne 170 grade.

Nese ju pelqejne shijet pikante, sperkatini kerpudhat me vaj speci djeges.

Ju uroj fantazi ne kuzhine:-)

Me dashuri,
Edi Gogu

20140210-210228.jpg

20140210-210242.jpg

Read Full Post »

Mikesha te shtrenjta,

Per efekt te mungeses se kohes, ju postova foton dhe receten qe pergatita para dy ditesh per faqen Profamilja ne FB:-)

Me dashuri,

Edi Gogu

20121210-144646.jpg

Read Full Post »

Recel molle

Molla eshte nje nder frutat dominuese te dimrit dhe ajo per te cilen perdoret shprehja: “Nje molle ne dite, te mban larg nga doktori”;))

Me keni kerkuar nje recete per recel molle. Ja ku e keni dhe eshte gati per 10 minuta.

5 molle (starkinge ose beliflore) te pastruara, qeruara dhe prera ne fijeza te holla
150 gr sheqer (une perdor 5 luge gjelle mjalte)
1 shkop kanelle
Lengu i 1 1/2 portokall

Hidhini perberesit ne nje tenxhere dhe pasi masa te marre vale, lerini te zjejne per 10 min ose me pak derisa shurupi te jete trashur.

Lereni te ftohet dhe ju befte mire;)

Embelsisht,

Edi Gogu

Read Full Post »

A ju pelqen vjeshta? Nese po, do deshironit ta kishit te gjithen ne filxhanin tuaj?

Per me teper klikoni tek pijmenjecajeflasim-googuls.blogspot.com

Ju uroj nje dite plot buzagaz,

Edi Gogu

Read Full Post »

Mire se erdhet ne faqen time:-)

Nuk e di per ju, po une kur kam miq ne shtepi, kam deshire qe t’ju sherbej e te kenaqen, sidomos nese do te konsumojme ndonje vakt se bashku.

Nje dreke, me erdhen kusherinj pa lajmeruar, ndaj edhe mundesh te improvizoja rrufeshem.

C’bera? Nje kek me hudhra;

Ne formen e kekut hedh pak vaj ulliri. Ne te shtro feta buke te prera holle derisa te mbushet krejt forma e kekut.

Midis fetave te bukes, hidh vaj ulliri, kripe, rigon e hudhra te shtypura.

Grij 200 gr djathe parmexhan ose cfare lloji te duash dhe perzieje me dy te verdha veze.

Sperkate buken me kete perzierje dhe fute ne furre me 150 grade per 5 minuta.

Me pas me ndihmen e nje spatule druri, shperndaje kekun e kripur ne pjatat e bukes per te shoqeruar supen apo gjellen.

Ju befte mire;)

Me dashuri,
Edi Gogu

Read Full Post »

20120902-230750.jpg

Te dashur miq,
Se shpejti do t’ju postoj receten e kekut ne foto dhe do ti pergjigjem mesazheve tuaja.

Ju uroj nje jave te kendshme;)
Miqesisht,
Edi Gogu

Read Full Post »

Miq te dashur,

Eshte mesnate dhe po behem gati te mbyll diten time. Meqe nuk kam mundur tu postoj dicka keto kohe, thashe te mos e humbas kete mundesi e te shkruaj.

Per neser kam vendosur te bej nje sallate pastrimi. Po po, sallate pastrimi, por te frigoriferit ama. Kete emer marrin gjellet dhe sallatrat ne mendjen time, sa here qe vendos te gatuaj, mbi ate “lende te pare” qe ka frigoriferi.

Sallata do te kete baze kungujsh:

Per 4 persona;
4-5 kunguj mesatare te prere ne rrathe shume te holle
2 kastravece mesatare te prere ne kubike mesatare
2 karrota te prera ne fije te holla
1 pjeshke ose kajsi e prere ne forme gjysme hene
Koper
Spec jeshil i prere holle
1 thelp hudher e grire holle
Kripe
Vaj ulliri
Limon
Fara kungulli
Fara liri

Mos druani ta konsumoni kungullin te pagatuar, madje ashtu serviruani edhe femijeve tuaj qe te mund te marrin sa me shume vitamina.

Gatuajini njesoj si cdo sallate. Une preferoj ta “sperkat” siper sallaten me fara kungulli te gjelbra e fara liri.

Ju befte mire;)

Me dashuri,
Edi Gogu

Read Full Post »

Pershendetje miq,

Po ju postoj receten e thjeshte te nje caji freskues e riperterites.

Per nje person (zakonisht une bej 3-4 litra njeheresh)

Nje filxhan une i vluar
Nje pakete caji i bardhe
Dy feta portokall
Nje luleshtrydhe
Dy apo tre qershi
Pese gjethe mente/nenexhik

Ujin e vluar e hedh ne nje filxhan duke vendosur brenda paketen e cajit. Pas kater minutash e heq paketen dhe e le cajin te ftohet.

Me pas ne nje gote te madhe vendos gjethet e mentes, portokallin e prere ne feta, luleshtrydhen dhe qershite.

Mbi to hedh cajin e ftohur dhe i le per disa minuta qe te leshojne aromat e shijet e tyre.

Une shtoj dhe ca kuba akulli.

Eshte me praktike ta besh kete caj ne mase me te madhe sesa nje filxhan, pasi e mban te ftohte ne frigorifer.

Gjithe te mirat;-)

Me dashuri,
Edi Gogu

20120511-211411.jpg

Read Full Post »

Pershendetje te dashur lexues,

Po ndaj me ju, “shpikjen” time me te fundit ne kuzhine. Doli shume e shijshme, ndaj edhe po e postoj.

Dje bleva lulelaker dhe brokoli dhe pasi sot nuk me doli koha qe ta gatuaja ashtu si kisha bere ne plan, improvizova.

Per 5 persona;
1,3 kg lulelaker dhe brokoli bashke
3 qepe te njoma
3 karota
8 thelpinj hudher
1 tufe koper
1 tufe majdanoz
Arre moskat pluhur nje maje luge caji
4 luge vaj ulliri
2 kuba koncentrat pule
8 luge tershere
250 ml qumesht

Lajini perimet dhe pritini ne copa mesatare. Vendosini te ziejne per 30 minuta se bashku ne nje tigan te madh me kapak, duke hedhur aq uje sa te mbulohen perimet me uje.

Kur perimet te jene ziere, shtoni tersheren dhe qumeshtin. Lerini te ziejne derisa qumeshti gati te avulloje, duke perftuar me tigan nje mase te trashur te perimeve me qullin e tersheres.

Nese deshironi, mund ti shtoni edhe ca fara lulekuqeje, kur te jeni gati per ta servirur.

Eshte e pelqyeshme dhe e ushqyeshme edhe per femijet e moshes mbi nje vjec. Te pakten djali im e pelqeu:-)

Ju uroj nje fundjave te kendshme!

Me dashuri,
Edi Gogu

Read Full Post »

Pershendetje te dashur miq��

Nuk e di per ju, por une sa here qe ngrihen temperaturat e ajrit mbi 28 grade, humbas oreksin dhe automatikisht dyfishoj sasine e konsumit te lengjeve (hyj tek ai grup personash qe konsumojne shume lengje ne cdo stine)

Me pelqen shume kjo stine pasi frutat dhe lulet e ketyre muajve mund “ti shijoj” edhe brenda cajnikut tim te palodhur, qe me sherben me perkushtim perdellimtar ne cdo stine:-)

Kam Copyright-in e nje caji te sapo sajuar ne kuzhinen time. Shijojet mrekullisht i vaket dhe vecanerisht akull i ftohte.

Per kater persona (nese do t’ju mjaftoje vetem nje filxhan caji), nevojiten;

1 liter uje i sapo vluar
5 dege mente ose nenexhik
3 dege majdanoz
2 luge gjelle finok i prere ne kubike
6 luleshtrydhe te prera ne katersh

Hidhini te gjithe perberesit ne nje cajnik me rrjete brenda dhe mbi to hidhni ujin e vluar.

Lerini te mbuluara per 25 minuta dhe sipas deshires mund ta embelsoni me pak mjalte.

Une nuk e embelsoj fare, pasi dua te ndiej aromat te paprekura:-)

Kur te jete ftohur, mund ta vendosni ne frigorifer ne ene qelqi dhe ta shijoni te ftohte.

Kur ta bej serish kete cajin, do te vendos edhe nje foto.

Kalofshi mire dhe shijofshi cdo moment me te dashurit tuaj!

Me dashuri,
Edi Gogu

P.S. Kete recete se bashku me receta te tjera caji e kompostosh mund ti gjeni tek http://pijmenjecajeflasim-googuls.blogspot.com

Read Full Post »

Older Posts »

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 25 other followers